Ubezpiecz swój telefon komórkowy

Kradzieże telefonów komórkowych zdarzają się w Polsce coraz częściej. Nie pomagają blokady numerów IMEI ani zaostrzone kontrole policji. Poczucie bezpieczeństwa naszych rodaków z pewnością zwiększą wprowadzone do Polski ubezpieczenia telefonów komórkowych. Nareszcie posiadacze telefonów komórkowych mogą wykupić ubezpieczenie na wypadek kradzieży lub zniszczenia aparatu. Taką usługę, jako pierwszy w Polsce wprowadził znany diler sieci komórkowej, wspólnie z jednym z ubezpieczycieli działających na polskim rynku.

Coraz więcej kradzieży

W 2005 roku w ciągu półrocza Polacy utracili ponad 38 tysięcy telefonów komórkowych. W całym 2005 roku prawie 65 tysięcy, trzy lata wcześniej ponad 38 tysięcy. Oczywiście nie wszyscy, których okradziono zgłosili się na policję lub do operatorów. Dane te wynikają z prowadzonych statystyk blokowanych aparatów. W polskich sieciach komórkowych zablokowano niespełna 24 tysiące skradzionych aparatów.  Kradzieże telefonów komórkowych miało ograniczyć nowe prawo telekomunikacyjne. Zgodnie z przepisami nałożono na operatorów obowiązek blokowania numerów seryjnych tzw. IMEI. Niestety, złodzieje i na takie zabezpieczenie znaleźli sposób. Ponieważ kradzione w Polsce telefony komórkowe trafiały ponownie na polski rynek, teraz zwiększyła się ?sprzedaż? polskich telefonów głównie za wschodnią i południową granicę. Złodzieje wykorzystali fakt, że za granicami naszego kraju nie działają blokady numerów seryjnych (IMEI) aktywowane przez polskich operatorów.

Jak ?odzyskać? telefon?

W przypadku kradzieży lub zniszczenia telefonu klient, który wykupi ubezpieczenie i zapłaci składkę roczną w wysokości określonej w ubezpieczeniu, otrzyma od ubezpieczyciela taki sam aparat. Jeżeli dany model nie będzie już dostępny w sprzedaży, klient otrzyma aparat o podobnych parametrach. Wysokość składki nie jest uzależniona od wartości aparatu. Kradzież trzeba niezwłocznie zgłosić na policję oraz zablokować aparat przez kod.

Ochrona ubezpieczeniowa

Statystyki informują, ze w naszym kraju złodzieje kradną ponad milion telefonów komórkowych rocznie. Obecnie ubezpieczenia telefonów komórkowych cieszą się dużą popularnością w Europie, gdzie wykupuje je około 25 proc. klientów. W Polsce planowana jest sprzedaż ok. 15 proc. telefonów z ubezpieczeniem. Roczny koszt zakupu ubezpieczenia, w zależności od wybranego przez klienta wariantu, kosztuje ponad 100 PLN. Jedna ze wspomnianych wyżej opcji ubezpieczeniowych będzie gwarantowała, np. naprawę lub dostarczenie nowego aparatu w przypadku zniszczenia telefonu oraz dostarczenie nowego telefonu w przypadku kradzieży. Wspólny projekt operatora sieci telefonów komórkowych oraz ubezpieczyciela, umożliwia wykupienie polisy wszystkim klientom, którzy zakupią ?komórkę? w jednym ze sklepów należących do sieci lub u doradców handlowych w przypadku klientów biznesowych.
Oferowane polisy ubezpieczeniowe dostępne są w trzech zakresach:

?    pełnym
?    ograniczonym
?    kradzieżowym

? Pierwszy z wariantów to naprawa lub wymiana aparatu telefonicznego w przypadku zniszczenia (np. zalania wodą, upadku, wyłamania lub złamania któregoś z elementów).  Polisa o pełnym zakresie dodatkowo obejmuje utratę aparatu w przypadku kradzieży z włamaniem lub rabunku. W każdym z wymienionych przypadków, ubezpieczenie obejmuje naprawę lub wymianę aparatu telefonicznego.
? Drugi z kolei wariant ubezpieczenia (o ograniczonym zakresie) przewiduje naprawę lub wymianę aparatu uszkodzonego. Nie obejmuje on jednak przypadków kradzieży.
? Trzecia możliwość to tzw. ubezpieczenie o zakresie kradzieżowym. W ramach tego ubezpieczenia klient, któremu skradziono telefon, dostaje nowy, taki sam model jak ubezpieczony aparat lub o zbliżonych parametrach. Oczywiście w przypadku kradzieży telefonu, należy zgłosić ten fakt w sklepach operatora lub u doradców handlowych z wymaganym kompletem dokumentów takich, jak m.in. protokół z policji w przypadku kradzieży lub rabunku.

Warto ubezpieczyć

Każdy posiadacz telefonu komórkowego często narażony jest na ryzyko jego kradzieży bądź uszkodzenia. Odpowiednio dobrany wariant ubezpieczenia sprawia, że nie musimy martwić się o bezpieczeństwo telefonu. Korzystając z oferty, zyskujemy pewność, że nie zostaniemy bez aparatu, a więc nie stracimy kontaktu ze światem. Największy komfort daje ubezpieczenie pełne. W ramach ważności takiej polisy możemy zgłosić się do operatora zawsze, gdy nasz telefon ulegnie uszkodzeniom mechanicznym. Ubezpieczenie przestaje obowiązywać wtedy, gdy jest konieczna wymiana lub wydanie nowego aparatu telefonicznego.

Co można zyskać na ubezpieczeniu telefonu?

Korzystając z ofert ubezpieczeniowych można otrzymać nowy telefon, jeśli telefon właściciela został skradziony, zniszczony lub nie nadaje się do naprawy; telefon tzw. zastępczy na czas trwania likwidacji szkody. Można również dokonać naprawy telefonu w autoryzowanym punkcie serwisowym (jeśli telefon został uszkodzony) oraz otrzymać zwrot kosztów połączeń ( niektórzy operatorzy zobowiązują się nawet do 4.000 złotych), jeżeli ktoś korzystał z telefonu prawowitego użytkownika w konsekwencji kradzieży.