Ubezpieczenie na życie jest jednym ze sposobów zabezpieczenia finansowego rodziny na wypadek śmierci głównego żywiciela. Oczywiście nie ma takiej sumy, która ukoiłaby ból po stracie najbliższych. Żal po stracie najbliższych, często tak głęboki, że odbiera chęć do życia, nie może być zrekompensowany niczym, a już na pewno nie pieniędzmi. W żalu jednak bywa tak, że nie mamy siły na pracę, nie mamy głowy do myślenia o sobie. A życie biegnie dalej, trzeba opłacać comiesięczne rachunki, zadbać o pozostałych przy życiu, o dzieci. ¦rodki uzyskane z polisy pozwolą najbliższym przetrwać ten trudny czas.
Jak jednak wybrać dobre ubezpieczenie na życie?
Konstrukcja ubezpieczeń na życie na pierwszy rzut oka wydaje się być bardzo skomplikowana. Najprościej mówiąc, polisa ubezpieczeniowa jest umową, zawieraną między towarzystwem ubezpieczeniowym a klientem, z której wynika, że za określoną w umowie składkę płaconą przez klienta, ubezpieczyciel zobowiązuje się wypłacić określoną sumę ubezpieczenia, jeśli dojdzie do zdarzenia, objętego umową.
Jak więc wybrać dobre ubezpieczenie na życie? Podstawą wyboru jest wiedza. Dobrze jest zapoznać się z różnymi typami ubezpieczeń na życie. Warto też zrobić analizę swojej sytuacji finansowej, by określić wysokość sumy ubezpieczenia. W tej analizie dobrze jest uwzględnić nie tylko to, co się posiada – mieszkanie, samochód, lokaty bankowe, lecz także wszystkie zobowiązania, długi, czy zajęte hipoteki. Nie obejdzie się też bez zrobienia rozeznania na rynku ubezpieczeniowym: jakie są firmy ubezpieczeniowe, jakie mają wyniki finansowe, jaką mają reputację? Przed podjęciem decyzji, by nabrać pewności dobrego wyboru, pomoże nam porównanie kilku ofert z różnych firm.
Ubezpieczenie na życie
Terminowe ubezpieczenie na życie gwarantuje wysoką sumę ubezpieczenia, za stosunkowo niską składkę, co w pierwszym momencie może być kuszące, jednak po wygaśnięciu takiej polisy, może być problem z zawarciem następnej, z uwagi na zaawansowany już wiek i pogarszające się wraz z wiekiem zdrowie.
Ubezpieczenie na życie i dożycie
Ten rodzaj ubezpieczenia ma charakter oszczędnościowy, co wiąże się z wyższą składką. Jego walorem jest jednak to, że w momencie dożycia, do określonego w umowie ubezpieczeniowej momentu, towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca określoną w polisie sumę ubezpieczenia. Taki zastrzyk finansowy może być bardzo przydatny, na przykład w chwili przejścia na emeryturę, kiedy poziom życia nieraz gwałtownie spada, bo emerytura jest zawsze niższa niż osiągane z pracy zawodowej zarobki.
Kilka rad
Najlepiej ubezpieczyć się w młodości, wtedy gdy dysponuje się zdrowiem; koszt polisy jest wtedy znacznie niższy. Pomyśl o długości życia: dostosuj długość okresu ubezpieczenia do swoich potrzeb. Porównaj wysokość składek i sum ubezpieczeń na życie w różnych firmach ubezpieczeniowych. Wybierz odpowiedni dla siebie i rodziny wariant ubezpieczenia, uwzględniając jej potrzeby, liczebność, stan swojego zdrowia i wiek w chwili ubezpieczenia. Wybierz także najkorzystniejszy dla ciebie wariant częstotliwości opłacania składki. Nie zapominaj o swojej polisie. Pamiętaj, że zawsze możesz negocjować z firma ubezpieczeniową nowe, dobre dla siebie warunki. Pamiętaj także o innych ryzykach, wynikających z charakteru twojej pracy zawodowej, czy uprawianego hobby i też je ubezpiecz.