Od nowego roku nowe podwyżki OC?

Taniej już było – mówią o cenach polis OC specjaliści z rynku ubezpieczeń komunikacyjnych. Kierowcy niestety dobrze widzą i czują w swoich portfelach, że to zapewne prawda. Niskie składki na obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej szybko nie powrócą – zamiast nich od jakiegoś czasu mamy nieustające podwyżki. Nie inaczej będzie w 2017 r., w którym należy przygotować się na kolejne wzrosty cen polis OC.

Koniec z tanim OC

Jeszcze do niedawna ceny polisie OC pikowały, osiągając rekordowo niskie poziomy. Towarzystwa i firmy ubezpieczeniowe w pogoni za klientem obniżały ceny tak bardzo, jak to możliwe, a czasami nawet bardziej. Przysłowiowa wojna cenowa pomiędzy ubezpieczycielami spowodowała, że cała branża poniosła straty liczone w miliardach złotych i zaczęło brakować pieniędzy na profesjonalną obsługę powypadkową. W efekcie nawet Komisja Nadzoru Finansowego ostrzegła firmy z rynku ubezpieczeniowego o konieczności podjęcia działań zaradczych, a następnie… same do nich zmusiła, wprowadzając na początku 2015 r. wytyczne podwyższające jakość obsługi powypadkowej, co doprowadziło do podwyżek cen OC.

Komisja Nadzoru Finansowego nie poprzestała na tych wytycznych i pod koniec 2015 r. wprowadziła kolejne regulacje nastawione na podwyższenie jakości usług ubezpieczeniowych. Działania KNF, wraz z wprowadzonym w 2016 r. podatkiem bankowym obejmujący również towarzystwa ubezpieczeniowe, doprowadziły do tego, że w czerwcu 2016 r. płaciliśmy składki aż o 50% wyższe niż zaledwie 12 miesięcy wcześniej! Obecne, wysokie ceny dobrze obrazuje ranking OC na grudzień 2016. Niestety, to nie koniec podwyżek – wszystko zanosi się na to, że w 2017 r. czeka nas ich kontynuacja.

2017 – rok podwyżek?

Coraz wyższe odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych powodują powiększające się koszty dla towarzystw ubezpieczeniowych, które z kolei przerzucają je na klientów, czyli kierowców. De facto kierowcy w swoich składkach płacą więc za to, żeby w razie wypadku liczyć na jak najlepszą obsługę i nie martwić się, czy szkody aby na pewno zostaną w pełni pokryte z wypłaconego na czas odszkodowania. Warto o tym pamiętać, przeklinając w duchu, że cena OC jest z roku na rok coraz boleśniejsza dla portfela.

Przede wszystkim należy jednak mieć na uwadze, że wykupienie lub przedłużenie ubezpieczenia OC w 2017 r. na pewno nie będzie tańsze niż w 2016 r. – wielce prawdopodobne jest natomiast, że cena jeszcze bardziej podskoczy. O jak dużych kwotach mówimy? Mając na uwadze, że tylko w 2016 r. cena OC przeciętnie wzrosła o ok. 50%, nietrudno sobie wyobrazić, że podwyżki mogą być bolesne dla portfela.