Od czego zależy wysokość składki w ubezpieczeniu OC?

Kupując ubezpieczenie samochodu większość z nas zwraca uwagę na wysokość składki. Bardzo często jest ona decydującym czynnikiem przy wyborze polisy. Ubezpieczenie OC jest obowiązkową polisą w Polsce i regulowane jest ono Ustawą  Ustawą z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Dla wszystkich posiadaczy aut, taka regulacja oznacza to, że u każdego ubezpieczyciela dostaną oni dokładnie ten sam zakres ochrony. Warto tutaj zaznaczyć, że w związku z tym po prostu nie należy przepłacać i należy decydować się najtańszą ofertę. Jednak nadal wiele osób nie bardzo się orientuje, od czego zależy wysokość ich składki.

Czasami właściciele pojazdów, między sobą porównują swoje składki, nierzadko obywa się bez zdziwienia, dlaczego twoja składka jest wyższa lub niższa od mojej. Ubezpieczenie samochodu i jego wysokość uzależniona jest nie tylko od samego kierowcy, ale także pojazdu. Wyliczając składkę towarzystwa uwzględniają takie dane, jak: wiek pojazdu, pojemność silnika, miejsca rejestracji pojazdu, wiek kierowcy, doświadczenie kierowcy. Oczywiście każdy kierowca najchętniej otrzymywałby zniżki, ale w rzeczywistości część kierowców musi liczyć się również ze zwyżkami.

Wysokość zwyżek zależy przede wszystkim od auta (m.in. marka, przebieg, wiek pojazdu) oraz samego kierowcy. Najwyższe składki płacą niedoświadczeni kierowcy do 25. roku życia oraz osoby, które nie mogą poszczycić się długimi latami bezszkodowej jazdy. Bardzo często młode osoby muszą płacić składkę nawet o 50% wyższą od tej podstawowej. Natomiast wcale w lepszej sytuacji nie są osoby, które wykorzystują samochody do np. nauki jazdy – wysokość ich składek wynosi nawet o 100% lub 200% więcej niż ta podstawowa.

W znacznie lepszej sytuacji są osoby, którym przysługują zniżki – dzięki nim mogą zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt procent wartości składki. Towarzystwa ubezpieczeniowe najbardziej honorują doświadczonych i lojalnych kierowców, którzy mogą poszczycić się długoletnią jazdą bezszkodową. Ale zniżki można otrzymać też za bardziej nietypowe spełnienie warunków ubezpieczycieli np. za poruszanie się autem popularnej marki.

Ubezpieczenie samochodu to także zwyżki i zniżki, są one sprawą bardzo indywidualną i to od nich zależy wysokość naszych składek. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat ubezpieczeń komunikacyjnych koniecznie na  http://ubezpieczenie-samochodu.net.pl .