Jak skutecznie ubezpieczyć swoje mieszkanie?

Coraz popularniejsze staje się kupowanie mieszkania za pomocą kredytu hipotecznego. Niewielu młodych ludzi dysponuje własnymi środkami, które wystarczą na tego rodzaju inwestycję. Taki kredyt spłacamy przez kilkadziesiąt lat, jak skutecznie ubezpieczyć swoje mieszkanie, aby nie narażać się na kolejne niepotrzebne koszty?

Posiadanie własnego lokum to marzenie każdego z nas, nie ważne czy duże i nowe czy małe i z rynku wtórnego, najważniejsze że własne. Stając się właścicielami swojego mieszkania zyskujemy nie tylko kawałek własnej przestrzeni, ale również poczucie wolności i samodzielności. Możemy wówczas robić co i kiedy chcemy, nikt nie zwróci nam uwagi za niesprzątnięte szklanki czy późny powrót do domu. Ta sielska wizja jest szczególnie atrakcyjna dla młodych małżeństw z dziećmi, którzy pomieszkują u rodziców. Zatem gdy posiadamy zdolność kredytową, decydujemy się na kredyt hipoteczny i kupujemy własne lokum.
Pojawiają się wówczas pierwsze koszty związane z kupnem nowych mebli, malowaniem i przeprowadzką. Nasz nadwyrężony poważnie budżet jest już na wyczerpaniu, a my stajemy przed decyzją wykupienia ubezpieczenia. Do niedawna banki kredytujące nieruchomości żądały posiadania takiej polisy, dziś nie jest już to praktyka powszechna. Banki zostawiają decyzje swoim klientom. Zatem w jaki sposób i od czego warto ubezpieczyć swoje mieszkanie?

Informacje podstawowe

Podstawowe ubezpieczenie mieszkaniowe (sprawdź na https://www.ubezpieczeniaonline.pl/mieszkania-domu/0.html) zawieramy na 12 miesięcy i obejmuje ono ochroną m.in.:  ruchomości domowe, jak również stałe jego elementy, lokale mieszkalne, a także rozmaite budynki na etapie budowy. Przedmiotem tej polisy jest więc nie tylko nasze mieszkanie, ale również całe jego wyposażenie, a niektórzy ubezpieczyciele uwzględniają także domy w budowie. Towarzystwa ubezpieczeniowe zabiegają o potencjalnych klientów, dlatego proponują objęcie ochroną nieruchomości na każdym etapie jej powstawania. Ponadto możemy wybierać spośród rozmaitych wariantów, mniej lub bardziej szerokich w swoim zakresie. Możemy zatem ubezpieczyć własne lokum wyłącznie od kradzieży albo skutków zjawisk pogodowych. Ostateczny wygląd zakupionej polisy zależy od oczekiwań poszczególnego klienta.

Zakres ubezpieczenia majątkowego

Towarzystwa ubezpieczeniowe proponują w swojej ofercie ubezpieczenie nieruchomości na wypadek min. zdarzeń losowych, do których należą min. pożar, uderzenie pioruna, zalanie, huragan, powódź, grad, wybuch czy osuwanie się ziemi. Jeśli więc stracimy nasz dobytek w wyniku pożaru, to będziemy mogli się ubiegać o odszkodowanie. W ostatnich latach nawiedzają nasz kraj również powodzie, które niszczą całe domostwa. Stosowne ubezpieczenie pokryje wówczas straty owych zniszczeń i pozwoli poszkodowanym zacząć wszystko od początku. Polisa ta obejmuje swoim zakresem również zwrot kosztów za zniszczenia spowodowane akcjami ratowniczymi związanymi z tymi zdarzeniami, jak również dewastację spowodowane przez osoby trzecie.
Większość z nas wykupuje jednak ubezpieczenie majątkowe na wypadek kradzieży z włamaniem, rabunku oraz zniszczeń z nimi związanych.  Należy wówczas pamiętać o właściwym oszacowaniu swojego wyposażenia, a nie zaniżeniu w celu płacenia niższej składki.

Rodzaje ubezpieczenia majątkowego

Zanim zdecydujemy się wykupić ubezpieczenie majątkowe, zastanówmy się przed jakim rodzajem szkody chcemy się zabezpieczyć. Jeśli posiadamy wystarczające środki finansowe to oczywiście warto wykupić pełen pakiet tej polisy. Do podstawowych rodzajów tego ubezpieczenia należy:

–   ubezpieczenie substancji mieszkaniowej, które pokrywa straty wynikające z uszkodzenia oraz
zniszczenia murów nieruchomości,
–   ubezpieczenie wyposażenia mieszkania, czyli mebli, sprzętów RTV i innych ruchomości
domowych oraz elementów stałych wyposażenia,
–   ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, wówczas objęte są szkody wyrządzone osobom
trzecim, np. gdy zalejemy naszego sąsiada, ubezpieczyciel wypłaci mu odszkodowanie.