Jakie ubezpieczenie ochroni nasz samochód przed kradzieżą?

Kradzież pojazdu to obawa każdego właściciela samochodu, bez znaczenia jest jego wartość czy wyposażenie. Tracimy wówczas nie tylko pojazd i związane z nim konkretne pieniądze, ale i zdrowie psychiczne i zaufanie do otoczenia. Jakie ubezpieczenie pozwoli nam uniknąć tego rodzaju problemów i ochroni wartość naszego samochodu?

Każdy z nas obawia się kradzieży i rabunku, to traumatyczne wydarzenie pozostawia ślad nie tylko w naszej kieszeni, ale i psychice. Trudno się jednak przed nim ustrzec, gdyż nie jest ono od nas zależne. Okraść nas może ktoś w pociągu, autobusie, a nawet kościele. Również samochody padają łupem złodziei i nie dzieje się to wyłącznie pod osłoną nocy. Samochody giną w dzień z miejsc publicznych, parkingów, a nawet naszych garaży. Złodzieje upatrują sobie nawet konkretne marki samochodów, które później łatwiej i szybciej sprzedać. W takiej sytuacji zgłoszenie kradzieży pojazdu nie wiele może zdziałać, gdyż policja jest w tym względzie bezsilna. Szczególnie, gdy skradziony pojazd zostaje rozebrany na części i w ten sposób sprzedany z granicę. Jakie ubezpieczenie pozwoli nam uniknąć tego rodzaju problemów i ochroni wartość naszego samochodu?

Podstawowe informacje o AC

Umowę ubezpieczeniową AC podpisujemy zazwyczaj na 12 miesięcy, chociaż możliwe są również tzw. umowy krótkoterminowe, np. miesięczne. Polisę AC samochodu możemy zawrzeć udając się do przedstawiciela towarzystwa ubezpieczeniowego, jak również przez Internet czy telefon. Po wcześniejszym zapoznaniu się z dostępną ofertą na rynku oraz przeczytaniu Ogólnych Warunków Ubezpieczeń, możemy przystąpić do podpisania umowy. Zanim jednak cokolwiek podpiszemy, warto zapoznać się z obowiązkami, które wynikają z tytułu jej posiadania. 

Obowiązki właściciela AC

Ubezpieczenie AC ma bardzo szeroki zakres ochrony, nas jednak interesuje sytuacja kradzieży.  Warto wiedzieć, że obecnie dostępne są różne warianty tego ubezpieczenia, które obejmują wyłącznie kradzież lub kradzież z innymi zdarzeniami np. gradobiciem czy zderzeniem ze zwierzęciem. Wówczas składka ubezpieczeniowa jest dużo niższa, niż w przypadku pełnego ubezpieczenia AC. Należy pamiętać, że nabywając taką polisę jesteśmy zobowiązani do spełnienia określonych warunków. Jeśli dojdzie do ich zaniechania, nie uzyskamy w przypadku zaistnienia sytuacji kradzieży, żadnej rekompensaty. Do owych obowiązków należy przede wszystkim założenie określonych przez umowę zabezpieczeń mechanicznych i elektronicznych. Nasz ubezpieczyciel określa konkretną ilość i rodzaj zabezpieczeń, jakie musimy zamontować. Kiedy dojdzie do kradzieży, a my nie wywiążemy się z naszego obowiązku, wówczas będzie to stanowić podstawę do niewypłacenia nam odszkodowania. Nie otrzymamy go również, gdy pozostawimy otwarty pojazd na parkingu lub gdy nie wymienimy uszkodzonych zabezpieczeń czy zepsutego zamka. Warto również pamiętać, że zarówno klucze, jak  i pozostałe dokumenty pojazdu muszą być odpowiednio zabezpieczone poza pojazdem, a ich okazanie w przypadku kradzieży stanowi podstawę do otrzymania odszkodowania.
Ubezpieczenie AC nie należy do najtańszych , co wynika zapewne z faktu szerokiego zakresu ochrony, jak również wysokiego prawdopodobieństwa wystąpienia określonych w umowie zdarzeń. Wielu kierowców zastanawia się nad dodatkowym wydatkiem, tymczasem wraz z kradzieżą samochodu tracimy nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Rozsądniej jest zatem opłacać roczną składkę AC, niż narazić się na utratę tak znacznej sumy.

Należy również pamiętać, że wykupując ubezpieczenie samochodowe AC otrzymamy odszkodowanie w sytuacji kradzieży naszego samochodu, wówczas gdy wywiążemy się z określonych w umowie obowiązków. W innym wypadku nie otrzymamy żadnej rekompensaty od ubezpieczyciela.