Ubezpieczenie AC ? dlaczego warto?

Zimą niektórzy z nas wyjeżdżają na narty za granicę, gdzie aktywnie spędzają czas na stoku. Najczęściej nie myślimy wówczas o pozostawionym na parkingu samochodzie, tymczasem złodzieje szukają każdej okazji, aby pozbawić nas cennego przedmiotu. Kupmy zawczasu ubezpieczenie AC, bo warto.

Wielu z nas kupuje samochód na kredyt z banku, zadłużamy się na kilka lat po to, aby spełnić swoje marzenie. Koszt zakupu samochodu i jego amortyzacja to duży miesięczny wydatek, na który nie każdego stać. Jeśli staliśmy się właścicielami samochodu, szczególnie kredytowanego, warto pomyśleć o skutecznym jego zabezpieczeniu. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują nam rozmaite ubezpieczenia komunikacyjne, jednym z nich jest AC.

Dlaczego warto zainwestować w tego rodzaju zabezpieczenie?

AC, jako jedno z niewielu ubezpieczeń komunikacyjnych posiada bardzo szeroki zakres ochrony, który możemy w dowolny sposób kształtować, poprzez dodawanie i odejmowanie konkretnych ryzyk. Tylko od nas zależy jego ostateczny kształt oraz związana z nim wysokość składki ubezpieczeniowej. Umowę ubezpieczenia AC zawieramy standardowo na okres jednego roku u wybranego przedstawiciela, bądź drogą internetową. Wysokość składki ubezpieczeniowej zależy od określonych czynników, należą do nich, m.in.: wartość rynkowa pojazdu, marka, model pojazdu, przebieg, rok produkcji, stan techniczny oraz dodatkowe wyposażenie.

Uszkodzenia przez osoby trzecie, zwierzęta

Auto casco obejmuje swoim zakresem m.in. uszkodzenia spowodowane przez osoby trzecie oraz akty wandalizmu. Nie musimy się zatem obawiać, gdy spadająca dachówka uszkodzi nam auto, ani gdy rowerzysta niechcący urwie nam lusterko lub gdy grupa nastolatków wieczorem pomaluje nam sprayem samochód. W każdym z tych przypadków nasz ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy. Ponadto uzyskamy odszkodowanie również w przypadku, gdy dojdzie do kolizji z jakimkolwiek zwierzęciem np. jeleniem, w wyniku czego uszkodzony zostanie pojazd.

Kradzież samochodu

Ubezpieczenie AC obejmuje swoim zakresem również kradzież pojazdu. Jest to niezwykle istotne dla właścicieli aut kredytowanych oraz luksusowych, których utrata wiąże się z ogromnymi stratami finansowymi. Obecnie pojazdy padają łupem złodziei w każdym niemalże miejscu. Wystarczy chwila nieuwagi, gdy będziemy szusować na stoku narciarskim, a po powrocie okaże się, że nasz samochód zniknął z parkingu. Warto również wiedzieć, że w takiej sytuacji ubezpieczyciele nakładają określone obowiązki na właścicieli ubezpieczanych aut. Jednym z nich jest konieczność zamontowania określonej ilości oraz rodzajów zabezpieczeń antywłamaniowych, co jest ściśle związane z wartością rynkową pojazdu. Niedostosowanie się do wymaganych warunków, skutkuje niewypłaceniem odszkodowania.

Ponadto, aby je otrzymać, musimy przestrzegać konkretnych procedur zapisanych w umowie. Przede wszystkim musimy powiadomić o zaistniałym zdarzeniu policję, następnie udzielić wszystkich dostępnych nam informacji ubezpieczycielowi. Owo zgłoszenie musi nastąpić w określonym przez ubezpieczyciela terminie. Warto również wiedzieć, że policja prowadzi własne postępowanie w przypadku kradzieży, a uzyskane materiały dowodowe są wykorzystywane przez ubezpieczyciela do ustalenia odpowiedzialności odszkodowawczej.

Zjawiska atmosferyczne

Kolejny element zakresu ubezpieczenia Autocasco dotyczy uszkodzeń pojazdu, które nastąpiły w wyniku rozmaitych zjawisk atmosferycznych. Jeśli zatem grad zniszczy nam karoserię bądź powódź pozbawi nas naszego pojazdu, ubezpieczyciel wypłaci nam odszkodowanie. Odzyskamy również pieniądze na wypadek zniszczeń spowodowanych zdarzeniami losowymi, np.  zatopieniem, uderzeniem pioruna, pożarem, ulewnym deszczem, huraganem, osunięciem lub zapadnięciem się ziemi.

Ubezpieczenie AC posiada bardzo szeroki zakres ochrony, który możemy sami kształtować. Warto zatem zabezpieczyć swój pojazd na wypadek jakichkolwiek zdarzeń, które mogą znacznie nadwyrężyć nasz budżet.